Video
Video 28 Dec 2019
5

Bir sonraki

Bu İşte Bir Yalnızlık Var | Romantik Yerli Film
01 Jul 2021
Bu İşte Bir Yalnızlık Var | Romantik Yerli Film
Video · 23 İzlenme

Yerli otomobilin prototipi nerede üretildi? Gürcan Karakaş açıkladı

61 İzlenme
Bulunduğu Kategori Diğer

TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, geçtiğimiz gün yapılan tanıtımın ardından yerli otomobilin prototipinin nerede üretildiğini CNN TÜRK’te Hafta Sonu programında Hakan Çelik'e anlattı. Peki, yerli otomobil nerede üretildi? Yerli otomobil üretim fabrikası nerede kurulacak? İşte, merak edilen detaylar…

Yerli otomobilin süreciyle ilgili detaylar merakla araştırılıyor. En çok araştırılanlar arasında ise yerli otomobilin üretim süreci yer alıyor. CNN TÜRK’te bugün ekrana gelen Hakan Çelik’in Hafta Sonu programına konuk olan TEOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, merak edilenleri yanıtladı.

Karakaş yerli otomobilin nerede üretildiğiyle ilgili şunları söyledi:

Biz bunları Pininfarina ile beraber İtalya'da ürettik. Yeni kurulan bir şirketiz. Böyle bir imkanımız yok. Bundan sonra ihtiyacımız olmayacaktır. Fabrika üretimi ile prototip üretimi hakkında fark var. 2 tonun biraz altında bir ağırlığa sahip. İçindeki fonksiyonlar prototip aşamasında. Belki 150 tane daha araç üreteceğiz. Yaz-kış testleri, çarpışma testleri birçok test olacaktır.

SERİ ÜRETİM NEREDE YAPILACAK?

Türkiye'nin yüksek teknolojili ilk yerli otomobilinin üretileceği fabrikanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Bursa'da kurulacağı kesinleşmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde yerli otomobilin tanıtımında yaptığı açıklamayla fabrikanın Gemlik ilçesi Haralar bölgesinde bulunan, TSK'ya ait araziye kurulacağını açıkladı.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam tutarının ise 22 milyar olacağı belirtildi.

Bursa'nın Gemlik ilçesi Haralar bölgesi, limana, serbest bölgeye ve tedarik sanayiye yakın olmasıyla biliniyor. Tesisin kurulacağı alanın, TSK'ya ait 4 milyon metrekarelik arazi olması dolayısıyla tercih edildiği belirtildi. 22 milyar lira ile kurulacak olan yerli otomobil üretim tesisinde ise 4 bin 323 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

#CNNTÜRK
#Sondakika
#Haber

Daha fazla göster
0 Yorumlar sort Göre sırala

Facebook Yorumları

Bir sonraki

Bu İşte Bir Yalnızlık Var | Romantik Yerli Film
01 Jul 2021
Bu İşte Bir Yalnızlık Var | Romantik Yerli Film
Video · 23 İzlenme