Bir sonraki

Talihli Amele Türk Filmi | FULL HD | İLYAS SALMAN | HÜMEYRA

2 İzlenme· 22 Temmuz 2022
Administrator
Administrator
0 Aboneler
0

Talihli Amele; Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini üstlendiği başrollerinde İlyas Salman, Erdal Özyağcılar ve Hümeyra'nın oynadığı 1980 yıl yapımı Türk Filmidir.

Talihli Amele filminin senaryosunu Basar Sabuncu yazmıştır.
Talihli Amele filminin oyuncular: İlyas Salman, Hümeyra, Arslan Kacar, Yalçın Avşar, Hüseyin Kutman, Salih Kalyon, Gökhan Mete, Kamuran Yüce, Erdal Özyağcılar, Zerrin Doğan, Aliye Uzunatağan, Mustafa Alabora, İsmet Ay, Metin Serezli .

Konusu : Konu : Mehmet Ali (İlyas Salman) karısı ve iki çocuğuna daha iyi bir yaşam sağlayabilmek umuduyla, hep birlikte köyden İstanbul'a gelirler. Önce bir inşaatta iş bulur. Mehmet Ali, mesleğinde ilerleyip, iyi bir duvarcı ustası olmayı amaçlarken, büyük şehirdeki tüketim toplumunun oyunlarına birden kendini kaptırır. Bir şirketin reklâm kampanyasıyla ünlü bir reklâm yıldızı olur. Gene düzmece bir reklâm kampanyasıyla bir apartman dairesi kazanır. Basının ilgisi ve hediyeler derken, duvarcı ustasının yaşamı birden değişir. Ama bu çarpık sermeya oyunclarının tutsağı olan Mehmet Ali, gerçekte hiç birşeyin sahibi değildir. Saf, temiz yürekli Anadolu çocuğu Ali, bir türlü ayak uyduramadığı düzenin kurbanı olup aklını yitirir. Notlar : Sansür Kurulu’nun tümüyle reddettiği film, Danıştay kararı ile gösterime girdi. “Anadolu delikanlısı deli olarak gösterilemez” gerekçesiyle, Mehmet Ali’ye deli gömleği giydirilen sahneler filmden çıkarıldı.

Talihli Amele (1980) Köyünden İstanbul'a gelip bir inşaatta duvar ustası olmak isteyen Mehmet Ali, bir bankanın reklam kampanyasına tesadüfen seçilince talihin ona güldüğünü sanır.Basının ilgisiyle bir anda üne kavuşan talihli amele kendini alışamadığı bir düzende savrulurken bulur.

Daha fazla göster

 0 Yorumlar sort   Göre sırala


Facebook Yorumları

Bir sonraki