COVID-19 hakkında bazı önemli sorular ve ve düşünülen cevaplar…

Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarının inanılmaz çabalarına rağmen halen COVID-19 hakkında cevabı tam verilemeyen sorular var. Şu an hepimiz bu soruların cevaplarını bulmaya çalışan dünya çapı..

 

1. Kaç kişi enfekte olmuş durumda?

Bu en temel sorulardan ve en önemli sorunlardan biri.

Dünyada yüz binlerce doğrulanmış vaka var, ancak bu rakam toplam enfeksiyon sayısının sadece bir kısmı. Rakamlar bilinmeyen sayıda asemptomatik (virüsü olan ancak hasta hissetmeyen insanlar) vaka ile daha da fazlalaşıyor.

Bir antikor testi geliştirilerek araştırmacılar, herhangi birinin virüse sahip olup olmadığını anlayabilecekler. Ancak o zaman koronavirüsün ne kadar zor ya da ne kadar kolay yayıldığını anlayabileceğiz.

2. Ne kadar ölümcül?

Şu an tahminen virüs bulaşmış insanların yaklaşık %1‘inin öldüğünü biliyoruz. Ancak çok sayıda asemptomatik hasta varsa, ölüm oranı daha düşük olabilir.

3. Semptomları neler?

Koronavirüsün ana belirtileri ateş ve kuru öksürüktür, bunlar dikkat etmeniz gerekenler.

Bazı vakalarda boğaz ağrısı, baş ağrısı ve ishal de bildirilmiştir. Ayrıca koku duyusu kaybının bazılarını etkileyebileceği yönünde spekülasyonlar vardır.

Okuma önerisi: Koku ve Tat Alma Duyusu Kaybı Koronavirüs Habercisi Olabilir mi?

Ancak en önemli soru, burun akıntısı veya hapşırma gibi hafif, soğuk algınlığı benzeri semptomların bazı hastalarda olup olmadığıdır.

Çalışmalar bunun bir olasılık olduğunu ve insanların virüsü taşıdıklarını bilmeden potansiyel olarak bulaşıtırıcı olabileceğini öne sürüyor.

4. Yayılmasında çocukların rolü nedir?

Çocuklar kesinlikle koronavirüse yakalanabilir. Bununla birlikte, çoğunlukla hafif semptomlar geliştirirler ve çocuklar arasında diğer yaş gruplarına kıyasla nispeten az ölüm vardır.

Çocuklar normalde hastalığın süper yayıcılarıdır. Ancak yine de yayılmaya ne ölçüde yardımcı oldukları net değildir.

5. Tam olarak nereden geldi?

Virüs, Çin’in Wuhan kentinde, 2019’un sonunda bir hayvan pazarında ortaya çıktı.

Resmi olarak Sars-CoV-2 olarak adlandırılan koronavirüs, yarasaları enfekte eden virüslerle yakından ilişkilidir, ancak virüsün yarasalardan insanlara geçmeden önce ara bir hayvan türüne geçtiği düşünülmektedir.

Bu “kayıp halka” (ara konak) bilinmemektedir ve daha fazla enfeksiyon kaynağı olabilir.

6. Yaz aylarında daha az vaka olma durumu gerçekçi mi?

Soğuk algınlığı ve grip kış aylarında yaz aylarına göre daha yaygındır, ancak daha sıcak havanın virüsün yayılmasını değiştirip değiştirmeyeceği henüz bilinmemektedir.

7. Neden bazı insanlar çok daha şiddetli semptomlar gösteriyor?

Covid-19 çoğu insan için hafif bir enfeksiyondur. Ancak yaklaşık olarak insanların %20’si daha ciddi hastalık geçiriyor. Peki neden?

İnsanların bağışıklık sisteminin güçlü olup olmaması bu sorunun bir parçası gibi görünmektedir. Ayrıca bazı genetik faktörlerin de bu durum üzerinde etkili olabileceği düşünülüyor.

8. Bağışıklık kazanmak ne kadar sürer?

Virüse karşı herhangi bir bağışıklığın ne kadar dayanıklı olduğuna dair çok spekülasyon var.

Virüsle başarılı bir şekilde mücadele edilirse, hastalar virüse karşı bir bağışıklık tepkisi oluşturabilirler. Ancak hastalık sadece birkaç aydır devam ettiği için uzun süreli veri eksikliği var.

9. Virüs mutasyona uğrar mı?

Virüsler her zaman değişir (mutasyona uğrar), ancak genetik kodlarında yapılan değişikliklerin çoğu önemli bir fark yaratmaz.

Genel bir kural olarak, virüslerin uzun vadede daha az ölümcül gelişmesini beklersiniz, ancak bu garanti edilemez.

Burada asıl can sıkıcı durum virüs mutasyona uğradığında, bağışıklık sisteminin artık onu tanımaması ve virüse karşı geliştirilecek olan bir aşının artık (gripte olduğu gibi) çalışmama durumunun oluşmasıdır.

Sağlıklı günler dileğimizle…

Kaynak
https://www.bbc.com/news/health-52006988

https://www.matematiksel.org/covid-19-hakkinda-henuz-cevaplanamayan-sorular/

 

 

Yorumlar 0

Hiçbir yorum bulunamadı